Czcionka:

A+A-

Kontrast:

WYSTAWA KSIĄŻEK

WYSTAWA KSIĄŻEK

W auli naszej szkoły do 22 marca można obejrzeć wystawę „Najstarsza książka w moim domu”. Wystawę tworzą książki przyniesione przez uczniów i pracowników szkoły. Pogrupowane zostały według tematyki:

1)      Katechizmy, modlitewniki, śpiewniki, Pismo Św. ;

2)      Literatura piękna dla dzieci i młodzieży;

3)      Literatura piękna dla dorosłych;

4)      Podręczniki, słowniki i encyklopedie;

5)      Poradniki, kalendarze, pisma urzędowe.

Uczniowie oglądający książki sami wyszukują te najstarsze, obliczają, ile mają lat. A na wystawie jest sporo perełek pochodzących nawet z XIX - najstarsze z 1834 (Modlitewnik dla kobiet) i 1848 roku (Historia Polski) , sporo jest druków przedwojennych, a  najmłodsze książki na wystawie pochodzą lat osiemdziesiątych XX wieku. Są książki pisane gotykiem (np. Biblia z 1925 roku), jest „Odyseja” w wersji grecko-polskiej, i encyklopedia pisana po rosyjsku. Każda z książek ma swoją historię zapisaną na często pożółkłych i postrzępionych kartkach. Co działo się z tymi książkami przez lata, ilu miały właścicieli, ile tragedii i radości się z nimi wiąże?  

Wystawa wzbudziła zainteresowanie książkami, które uczniowie mają w swoich domach lub znajdują na pólkach babć i dziadków. To doskonały pretekst do rozmów z najbliższymi i do lekcji poświęconych historii książki i znaczeniu książek w życiu człowieka w odniesieniu do sparafrazowanej sentencji Kartezjusza:” Czytam, więc jestem”.

Data dodania: 2019-03-25 21:56:55
Data edycji: 2019-03-25 22:11:44
Ilość wyświetleń: 651

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej

Kalendarz

Partnerzy

,,Czynić dobrze i wzajemny szacunek

- spełnienie naszej misji”

Cytat
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej