29 marca 2023 r. odbyło się ostatnie pożegnanie Śp. Gertrudy Ciminskiej, która od początku swojej pracy zawodowej związana była z naszą Szkołą, wychowała wiele pokoleń dzieci i młodzieży. Pamiętają ją rodzice i dziadkowie naszych uczniów...
Zamiast zbędnych słów - wspomnienie Śp. Gertrudy Ciminskiej w mowie pożegnalnej, którą w imieniu społeczności szkolnej wygłosiła pani dyrektor Anna Borchardt:
Śmierć zawsze przychodzi nie w porę, ale - jak napisał ks. Jan Twardowski: „Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”.
Żegnamy dziś Śp. Gertrudę Ciminską, wspaniałą nauczycielkę i wychowawczynię kilku pokoleń dzieci i młodzieży.
Pani Gertruda urodziła się 13 kwietnia 1940 r. w Borowym Młynie. I tam też uczęszczała do szkoły podstawowej. Następnie w latach 1954 – 1959 kontynuowała naukę w Liceum Pedagogicznym w Bytowie. W 1964 r. ukończyła Zaoczne Studium Nauczycielskie w Bydgoszczy na kierunku zajęcia praktyczno –
techniczne i wychowanie plastyczne. Kilka lat później, w 1979 r. ukończyła Instytut Kształcenia Nauczycieli w Warszawie i zdobyła wyższe wykształcenie zawodowe w zakresie wychowania technicznego.
Pani Gertruda całe swoje życie zawodowe poświęciła jednej szkole – Szkole Podstawowej w Brzeźnie Szlacheckim. Pracę rozpoczęła 1.09.1959 r., a 31.08.1989 r. przeszła na zasłużoną emeryturę.
Była bardzo aktywna zawodowo. Opiekowała się nauczycielami rozpoczynającymi pracę w szkole, prowadziła dla nich lekcje pokazowe. Dzięki współpracy z okolicznymi zakładami pracy, urządziła klasopracownię pracy – techniki, a później zaopatrywała ją w niezbędne materiały. Jako opiekunka biblioteki szkolnej dużo czasu przeznaczała na naprawę uszkodzonych książek. Prowadziła SKS-y z dziewczętami. Jej podopieczne osiągały liczne sukcesy w zawodach sportowych. Przejawiała również dużo inwencji i pomysłowości w nauczaniu tańca gimnastycznego, prezentując go na uroczystościach szkolnych
i środowiskowych. Na zajęciach technicznych prowadziła warsztaty gotowania i haftu. Była także nauczycielem biologii. Utrzymywała we właściwym stanie zieleńce i ogródek szkolny. Dla swoich wychowanków często organizowała całodzienne wycieczki oraz biwaki do najbliższych i dalszych miejscowości. Wiele lat prowadziła Szkolne Koło PCK i LOP. Sprawowała także opiekę nad Szkolnym
Kołem SKO.
Aktywnie włączała się w różne działania w środowisku lokalnym. Prowadziła miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Brała udział w przygotowaniach do uroczystości odsłonięcia obelisku „Kaszubi pod Wiedniem”.
Jako nauczyciel i wychowawca, Pani Gertruda, dbała o potrzeby uczniów, nie szczędząc sił i czasu. Zawsze była wzorem wielkiej pracowitości - w szkole i w domu. Swoją rzetelną i uczciwą pracą oraz czynną postawą zaskarbiła sobie wysokie uznanie wśród społeczności szkolnej i lokalnej. W ciągu 30 lat pracy w szkole była wielokrotnie wyróżniana. Otrzymała między innymi Złoty Krzyż Zasługi oraz została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Swym charakterem, postawą życiową, poświęceniem wobec dzieci, otwartością i życzliwością wobec drugiego człowieka oraz stawianiem wymagań pokazywała, co jest w życiu ważne. Kochała swoją pracę i spełniała się w niej zawodowo. Na emeryturze zawsze odwiedzała szkołę przy okazji spotkań wigilijnych i DEN.
Dziś, Pani Gertrudo, żegnam Panią w imieniu własnym, uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół im. Jana III Sobieskiego w Brzeźnie Szlacheckim. Spoczywaj w Spokoju!
,,Czynić dobrze i wzajemny szacunek
- spełnienie naszej misji”
77-139 Brzeźno Szlacheckie
ul. Jana Pawła II 79