Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To święto zostało ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów  zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Tylko od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i ginące. To święto ma nam uświadamiać, że chronimy język ojczysty także po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej. Warto na co dzień dbać o jego czystość, poznać historiębogactwo dialektów i tajniki frazeologii

            W naszej szkole również obchodziliśmy to święto. W tym roku postanowiliśmy, że zostanie ten dzień poświęcony ortografii. Dziewczęta na kółku języka polskiego przygotowały plakaty ortograficzne, wykorzystując znane wierszyki i tworząc własne rymowanki ortograficzne. Uczniowie wszystkich klas mogli na przerwach spróbować swoich sił w różnorodnych zadaniach ortograficznych. Wśród uczestników zabawy rozlosowane zostaną drobne nagrody. Ponadto chętni uczniowie z klas III-VIII wzięli udział w Szkolnym Konkursie „Czy znasz polszczyznę?”. Uczniowie  rozwiązywali testy, w których trzeba było wykazać się znajomością poprawnych form językowych oraz przysłów i powiedzeń. Ośmioro uczniów z kl.III –V i trzynaścioro z kl.VI-VIII walczyło o tytuł Mistrza Polszczyzny w swojej kategorii. Wyniki poznamy w następnym tygodniu.

            Warto pamiętać, że to, jaki jest język, zależy od nas – jego użytkowników. Należy szanować język ojczysty i dbać o jego poprawność.

Data dodania: 2020-02-23 17:57:17
Data edycji: 2020-03-02 23:31:30
Ilość wyświetleń: 632

Konkursy

Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
Więcej

Ankiety

Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
Więcej

Kalendarz

Partnerzy

,,Czynić dobrze i wzajemny szacunek

- spełnienie naszej misji”

Cytat
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook