Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

    5. ODKRYWKA - BUDOWA GEOLOGICZNA (STRONA W ROZBUDOWIE)

    5. ODKRYWKA - BUDOWA GEOLOGICZNA (STRONA W ROZBUDOWIE)

     

    PIASKI I ŻWIRY - ZASTOSOWANIE: https://www.pomysly-na.pl/artykul/zastosowanie-piasku-i-zwiru-104012

     

    O żwirowni Ostrowite
    W kopalni kruszyw naturalnych „Ostrowite” wydobywane są żwiry i piaski. Zakład mieści się w miejscowości Ostrowite (gmina Lipnica, powiat bytowski, województwo pomorskie) i prowadzi wydobycie w złożu „Ostrowite IIII” metodą odkrywkową systemem ścianowym. Całkowita powierzchnia złoża to ponad 130 ha.
    Żwirownia w Ostrowitem powstała w 1982 i od 2006 roku należy do Lafarge w Polsce.
    Zarządzanie krajobrazem
    Pozyskiwanie żwiru i piasku, co do zasady, wiąże się z powstawaniem wyrobisk pokopalnianych, które wpływają na ukształtowanie terenu i krajobraz. Sposób prowadzenia eksploatacji zastosowany w Żwirowni Ostrowite sprawia, że skutki wydobycia są zdecydowanie mniejsze niż na innych tego typu podobnych żwirowniach.
    Złoże składa się z części piaszczystej i żwirowej. Zapotrzebowanie na piach jest stosunkowo niewielkie, przez co ta część złoża jest praktycznie niezbywalna. Niezwykle ważne jest zatem stosowanie takiej technologii produkcji, która umożliwi już na etapie wydobycia odpowiednią separację materiałów. Już w wyrobisku oddziela się żwir i taśmociągiem przesyła się go na zakład do dalszej obróbki, a nadmiarowy piach powraca do wyrobiska. Dzięki temu nie powstają ani hałdy, ani niecki. Dodatkowo odtwarza się ukształtowanie terenu. Lafarge zwrócił się do naukowców ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z prośbą o opracowanie innowacyjnej metody rekultywacji terenów po wyrobiskach kruszyw. Efektem prac gleboznawców, rolników i górników było opracowanie metody rekultywacji w kierunku rolnym dla żwirowni „Ostrowite”. Naukowcy przygotowali instrukcję, w której uwzględniono między innymi opis prac związanych z udostępnieniem złoża, zdejmowaniem i rozplantowaniem gleby. Ponadto wskazano, jak najlepiej przygotować podłoże glebowe, oraz wskazano na konieczność ograniczenia przejazdów ciężkiego sprzętu.
    Współpraca pomiędzy Lafarge Kruszywa i Beton a SGGW zaowocowała wdrożeniem nowej metody rekultywacji w żwirowni „Ostrowite” w 2014 roku. W ramach rekultywacji zastosowano szczegółową technologię prac. W uproszczeniu przesiany piach, który został ułożony w wyrobisku, pokrywany jest wierzchnią warstwą gleby uprzednio zdjętą w trakcie udostępniania złoża. Taki sposób odtworzenia gleby daje roślinom dostęp do składników pokarmowych niedostępnych wcześniej.

    Data dodania: 2023-07-14 13:27:37
    Data edycji: 2023-10-02 01:14:42
    Ilość wyświetleń: 97

    Konkursy

    Zgłoś się do konkursu szkolnego! Nabór trwa jeszcze kilka dni!
    Więcej

    Ankiety

    Weź udział w jednej z ankiet szkolnych! Twoja opinia jest ważna!
    Więcej

    Kalendarz

    Partnerzy

    ,,Czynić dobrze i wzajemny szacunek

    - spełnienie naszej misji”

    Cytat
    Bądź z nami
    Aktualności i informacje
    Biuletynu Informacji Publicznej
    Logo Facebook
    Facebook
    Biuletynu Informacji Publicznej