Obchodzony 21lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto wszystkich języków, bo każdy język jest dla kogoś językiem ojczystym.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony na 30. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 1999 roku i obchodzony jest 21 lutego na pamiątkę tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 70 lat temu w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji studentów uniwersytetu w Dhace i innych aktywistów, domagających się używania języka bengalskiego jako urzędowego, życie straciło pięciu studentów, a wiele osób zostało rannych.
Tragiczne wydarzenia w Bangladeszu stały się inspiracją dla innych narodów, aby pielęgnowały język ojczysty i dbały o jego trwałość, ponieważ jest bardzo ważnym ogniwem kultury i stanowi fundament tożsamości narodowej.
Głównym celem obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest uświadomienie ludziom na całym świecie różnorodności i wartości języków ojczystych, zarówno narodowych, jak i regionalnych. Według szacunkowych danych na świecie używanych jest obecnie około 7 tysięcy języków, a do najpopularniejszych, o największej liczbie użytkowników należą: chiński, angielski i hiszpański.
Oprócz języka ojczystego warto uczyć się także języków obcych, które mogą być potrzebne nie tylko w sferze zawodowej, ale także podczas podróży, poznawania historii i kultury innych narodów, a także rozwijania relacji międzyludzkich.
Zapraszamy do udziału w dwóch konkursach pozwalających sprawdzić umiejętnośc posługiwania się polszczyzną na co dzień:
1) Co roku w naszej szkole organizowany jest konkurs "Czy znasz polszczyznę?". Wszystkich chętnych uczniów z kl. IV-VIII zapraszamy do udziału w VI Szkolnym Konkursie "Czy znasz polszczyznę?", który odbędzie się w szkole 1 marca (zgłoszenia udziału do 28 lutego do p. Magdaleny Świątek-Brzezińskiej).
2) Ponadto każdy z uczniów posiadających konto na EDUELO (kl. IV-VIII) może sprawdzić się w zorganizowanym na tej platformie edukacyjnej konkursie z nagrodami "Poprawna polszczyzna". Konkurs jest dwuetapowy. Uczniowie mogą wziąć udział w I etapie konkursu w dowolnym momencie między 21 lutego a 7 marca poprzez zalogowanie się na EDUELO, wejście na stronę konkursu „Poprawna polszczyzna” i udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania konkursowe. 15 najlepszych uczniów z każdej szkoły przejdzie do II etapu, w którym będą mogli wygrać m. in. bony na zakupy w Empiku.
Dla refleksji kilka złotych myśli o języku:
Z językiem jest tak, jak z powietrzem i ze zdrowiem. Ich wartość odczuwamy dopiero po ich stracie. /Piotr Bąk/
Naród żyje, dopóki jego język żyje,bez języka narodowego nie ma narodu. /Karol Libelt/
A nade wszystko szanuj mowę Twą ojczystą. Nie znać języka swego – hańbą oczywistą. /Franciszek Ksawery Dmochowski/
Język jest mapą drogową kultury. Mówi Ci skąd ludzie pochodzą i dokąd zmierzają. /Rita Mae Brown/
Granice mojego języka są granicami mojego świata. /Ludwig Wittgenstein/
Znajomość języków jest bramą do wiedzy. /Roger Bacon/
,,Czynić dobrze i wzajemny szacunek
- spełnienie naszej misji”
77-139 Brzeźno Szlacheckie
ul. Jana Pawła II 79