We wtorek 21 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Na szkolnym korytarzu była okolicznościowa wystawa, informacje na ten temat pojawiły się na gazetkach. Tego dnia na lekcjach języki ojczyste (język polski i język kaszubski) miał szczególne względy. Okazało się, że nawet na matematyce można pytać z ortografii i zadawać zagadki związane z polszczyznąJ.  Dodatkowe zadanie związane z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego otrzymali gimnazjaliści, którzy mieli odszukać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących ilości języków na świecie oraz pozycji polszczyzny i kaszubszczyzny.

Na przerwach przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przeprowadzili plebiscyt na najbardziej polskie słowo. Swoje propozycje trzech najbardziej polskich słów mógł podać każdy uczeń i pracownik szkoły. Największą aktywnością wykazali się uczniowie gimnazjum. Okazało się, że najbardziej polskie słowa według uczniów i pracowników szkoły to:CHRZĄSZCZ, DRABINA, CEBULA, BIGOS, PIEROGI, ŹDŹBŁO, BRZECZYSZCZYKIEWICZ, ŻÓŁĆ, GŻEGŻÓŁKA, PSZCZOŁA/ PSZCZÓŁKA, RZEŻUCHA, DZIĘKUJĘ, KAPUŚNIAK, TRZCINA. Wśród uczestników plebiscytu w środę 22 lutego rozlosowano drobne upominki, a nagrodę specjalną otrzymała najmłodsza uczestniczka plebiscytu Weronika Zmuda Trzebiatowska z klasy I.

21 lutego na czwartej lekcji  przedstawiciele klas IV- VI i I-III G stanęli do walki o tytuł mistrza polszczyzny. W konkursie „Czy znasz polszczyznę?” wzięło udział 18 uczniów (troje z każdej klasy). Wszyscy rozwiązywali ten sam test dotyczący polszczyzny, który do najłatwiejszych nie należał… W gimnazjum mistrzem polszczyzny została Karolina Kossak Główczewska z kl. III (I miejsce), a tytuł wicemistrza otrzymała Wiktoria Krzoska z kl. II G (II miejsce). W szkole podstawowej mistrzem polszczyzny została Karolina Ginter z kl. VI ( I miejsce), a wicemistrzem polszczyzny – Izabela Waśkowska z kl. V (II miejsce). W środę na szkolnym apelu mistrzowie i wicemistrzowie otrzymali  dyplomy, nagrody książkowe i zasłużone brawa.