Aktualności z życia szkoły  

 

 

Dnia 21 marca 2018 r. w uczniowie wraz z nauczycielami w radosnym nastroju przywitali wiosnę. Najmłodsze dzieci przygotowały Marzanny. Wykonały też piękne prace plastyczne o tematyce wiosennej. Uczniowie starszych klas wspólnie przygotowali kolorowe kanapki. Następnie uczestniczyli w szkolnym turnieju matematyczno- przyrodniczym "Żyj zdrowo- kolorowo". Każda klasa przygotowała plakat z jadłospisem zawierającym zdrową żywność. Następnie każda klasa musiała zmierzyć się z zadaniami z matematyki, fizyki, biologii, chemii i geografii. Potem klasy IV-VI przygotowały plakaty owoców i warzyw wykonane z figur geometrycznych. Klasy VII i II gim. przygotowały i przedstawiły ciekawe doświadczenia fizyczno- chemiczne. Rywalizacja pomiędzy klasami była bardzo wyrównana i zacięta. Zwycięzcami turnieju zostali: klasa V, Klasa VI oraz lasa VII.

 Dzień Wiosny 2018

 

Uczniowie naszej szkoły (z kl. I, II, III, IV, V, VI I IIIG) przygotowali piękne prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ulubiony książkowy bohater – przyjaciel z dzieciństwa” organizowany przez MDK w Mysłowicach. Konkurencja była jednak ogromna, bo liczba uczestników konkursu przerosła oczekiwania organizatorów – wpłynęło prawie …1000 prac z całej Polski. Na liście laureatów nie ma naszych uczniów, ale wiemy, że są wśród nich utalentowani plastycznie.

 

Listę laureatów i nagrodzone prace można zobaczyć tutaj:

 

http://www.mdk.edu.pl/konkursy/plastyczno-fotograficzny/wyniki-konkursu-1

 

http://www.mdk.edu.pl/konkursy/plastyczno-fotograficzny/nagrodzone-prace-2018

 

 

 

W czwartek 15 marca 2018 r. uczniowie naszej szkoły, którzy wcześniej zgłosili taką wolę, wzięli udział w konkursie Kangur.

 Kangur

W niedzielę 11 marca 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół w Brzeźnie Szlacheckim wraz z nauczycielami wzięli aktywny udział w akcji Dzień Dawcy Szpiku w ZS w Lipnicy. Uczniowie i pracownicy naszej szkoły wsparli finansowo akcję. Uczniowie klasy III z Brzeźna Szlacheckiego przygotowali pokaz taneczny. Zespół regionalny zaprezentował taniec kaszubski. Piękny śpiew solo przedstawiła nasza absolwentka Karolina Kossak Główczewska. 

 Dzień Dawcy Szpiku

 

Dnia 5 marca 2018 r. o godz. 900 w świetlicy Zespołu Szkół w Lipnicy odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Drzewa naszych lasów” 

Drzewa naszych lasów 

Uczniowie z naszej szkoły w dwóch grupach: 28 lutego kl. V-VII i II-IIIG oraz 6 marca kl. I-IV uczestniczyli w warsztatach dotyczących odzyskania niepodległości  organizowanych w ramach projektu „Granica niepodległości” przez Muzeum Zachodniokaszubskie  w Bytowie. Wyjazd do Zagrody Styp-Rekowskich i  Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie był możliwy dzięki wsparciu Rady Rodziców, która sfinansowała przejazd uczniów. 

Wyjazd do Płotowa

Więcej informacji o projekcie i zdjęcia starszej grupy na stronie muzeum:

http://muzeumbytow.pl/granica-niepodleglosci-warsztaty-dla-mlodziezy/

  

W dniach 8 i 9 marca 2018 r. z Zespole Szkół w Brzeźnie Szlacheckim odbyły się Rekolekcje Szkolne.

 Rekolekcje 2018

 

Dnia 20.02.2018r odbyła się w Miastku trzecia edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego pod nazwą „Mały recytator wielkich poetów”. Autorką tegorocznych wierszy była Wanda Chotomska. Konkurs skierowany był dla uczniów klas I-III. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice: Weronika Zmuda Trzebiatowska, która w kategorii klas II zdobyła I miejsce oraz Aleksandra Kurp w kategorii klas III otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy. 

 

Uczniowie klasy VI SP dobrze poznali na lekcjach przyrody i edukacji ekologicznej przyczyny i skutki palenia papierosów. Pomogło to dzieciom w merytorycznym przygotowaniu do przeprowadzenia zajęć edukacji ekologicznej w nietypowy sposób. Na lekcji "Jestem więc myślę - sąd nad papierosem" uczniowie zagrali krótką dramę (30 min). Scenariusz i stroje były dziełem uczniów.  Wszyscy dobrze się bawili, skazując papierosy na zagładę, a przemysł tytoniowy na miliardowe odszkodowania dla chorych z przyczyny nałogu nikotynowego.

Sąd nad Papierosem 

 

W środę 21 lutego 2018 r.  Zespole Szkół w Brzeźnie Szlacheckim obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dzień Języka Ojczystego 

 

We wtorek 20 lutego w Zespole Szkół w Brzeźnie Szlacheckim odbył się Festiwal Nauki. Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w ciekawych doświadczeniach z ciekłym azotem. Następnie w mniejszych grupach wykonywali doświadczenia przyrodnicze. Mieli też okazję zaprogramować roboty. Wszystkie pokazy i doświadczenia bardzo się podobały uczniom i pozwoliły poprzez zabawę poznać wiele zjawisk fizycznych i chemicznych.

Festiwal Nauki
 

W poniedziałek 19 lutego 2017 r. w Szkole Podstawowej w Słosinku odbył się powiatowy konkurs "W kaszubskiej zagrodzie". Uczennice naszej szkoły: Milena Świątek Brzezińska i Weronika Krzoska zajęły II miejsce w tym konkursie. Gratulujemy!

 

W czwartek 15 lutego  w Bytowie odbył się Powiatowy Konkurs Ekologiczny dla uczniów szkół podstawowych. W konkursie wzięło udział około pięćdziesięciu uczniów ze szkół powiatu bytowskiego. Naszą szkołę reprezentowały: Natalia Lemanczyk z kl. VI i Milena Świątek-Brzezińska z kl. V przygotowywane przez panią Ewę Brachfogiel. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu z zakresu wiedzy o ochronie środowiska i przyrody. Rywalizacja była bardzo wyrównana - o ostatecznych wynikach zadecydowała dogrywka.  Milena otrzymała wyróżnienie. Gratulujemy!

 Konkurs ekologiczny

 

Jak co roku 14 lutego w naszej szkole od rana działała prowadzona przez SU poczta walentynkowa, a w klasach i na korytarzach dominował kolor czerwony. Dzień przed walentynkami został ogłoszony Szkolny Konkurs Poetycki, w ramach którego należało ułożyć rymowankę lub krótki wiersz o miłości. W konkursie wzięło udział 25 uczniów z kl. IV-VII i II-IIIG, którzy w czasie przerw między lekcjami ułożyli 31 utworów. Okazało się, że w naszej szkole jest wielu poetów i poetek. Zgłoszone na konkurs wiersze utworzyły jedyną w swoim rodzaju gazetkę walentynkową. 14 lutego nauczyciele głosowali na wyróżniające się utwory spośród zgłoszonych na konkurs. Wyniki konkursu zostały ogłoszone w piątek 16 lutego na apelu szkolnym.

Walentynki 2018 

 

Przed feriami uczniowie  liczyli i sortowali

 

zebrane  pieniądze na XVIII edycję GÓRY GROSZA.

 

Teraz pieniądze zostaną spakowane  i przekazane organizatorowi:

 

TOWARZYSTWU NASZ DOM

 

(celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać).

 

            Razem zebraliśmy: 5306 monet

 

                 121 zł 90 gr.    DZIĘKUJEMY!         

 

 

 

Ferie zimowe 2018 

W środę 7 lutego uczniowie klas V- VII oraz II i III gimnazjum wraz z opiekunkami uczestniczyli w wycieczce do Teatru  Muzycznego w Gdyni. Dzieci i młodzież obejrzeli bardzo ciekawy spektakl "Dzwonnik z Notre Dame". Przed spektaklem zwiedzili Kamienną Górę oraz odbyli spacer po Skwerze Kościuszki podziwiając piękny zachód słońca nad morzem.

Dzwonnik z Notre Dame

 

24 stycznia w ZS w Brzeźnie Szlacheckim odbył się apel, w czasie którego wyróżnieni zostali uczniowie ze średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrym zachowaniem, a także uczniowie, którzy uzyskali osiągnięcia w konkursach i zawodach sportowych. Wszystkim wyróżnionym uczniom gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych w drugim semestrze!

Odbyło się też spotkanie uczniów naszej szkoły z policjantem, który poinformował dzieci o bezpiecznych zachowaniach w czasie ferii.

 

Uczniowie wyróżnieni w I semestrze 2018 r. 

 

 

22 stycznia oddziały przedszkolne uroczyście obchodziły Święto Babci i Dziadka. Do szkoły zostali zaproszeni babcie i dziadkowie dzieci z przedszkola i zerówki. Przy kawie i cieście obejrzeli występy najmłodszych – recytację, śpiew i taniec. Dzieci złożyły babciom i dziadkom życzenia i obdarowały własnoręcznie przygotowanymi upominkami.

 

Dzień Babci i Dziadka 2018 

 

Miniony tydzień był dla naszych uczniów świętem teatru. We wtorek 16 stycznia dzieci z oddziałów przedszkolnych pojechały do BCK Bytowa na przedstawienie „O psie, który zostały detektywem”, a w czwartek 18 stycznia na przedstawienia przygotowane przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa pojechali najpierw uczniowie kl. I-III, potem uczniowie kl. IV–VI. Spektakle z powodu remontu sali kinowej MGOK odbywały się w OSiR w Miastku. Uczniowie kl. IV-VI obejrzeli przedstawienie oparte na motywach powieści J.R.R. Tolkiena pod tytułem „Hobbit, czyli podróż w nieznane”. Uczniowie z naszej szkoły siedzieli najbliżej sceny, a niektórzy z nich nawet mieli okazję współtworzyć spektakl – zostali aktorami odtwarzającymi role krasnoludów biorących udział w wyprawie Hobbita.

 

 

We wtorek 16 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyła się bal dla klas I-III oraz przedszkola, w czwartek 18 stycznia 2018 r. swój bal miały klasy IV-VII oraz gimnazjalne.

Bal Przebierańców 2018 

https://drive.google.com/file/d/1OGJ-PXpyQ1sHPdlWrz4AebqKrW7_fVQ4/view?usp=sharing

 

W niedzielę 7 stycznia 2018 r. odbyło się uroczyste spotkanie mieszkańców sołectwa Brzeźno Szlacheckie, w czasie którego uczniowie naszej szkoły zaprezentowali piękne występy kolędnicze.

Kolędowanie w Brzeźnie

W sobotę 6 stycznia uczniowie Zespołu Szkół w Brzeźnie Szlacheckim pod opieką p. Ewy Świątek Brzezińskiej wzięli udział w Powiatowym Przeglądzie Kolędniczym w Tuchomiu, gdzie zdobyli wyróżnienie.

Przegląd w Tuchomiu

W czwartek 21 grudnia odbyła się Wigilia klas I-III SP.  W uroczystości wzięli udział rodzice. Dzieci  wraz z wychowawczyniami przygotowały przepiękne jasełka. W  piątek 22 grudnia odbyły się spotkania wigilijne w starszych klasach szkoły podstawowej i gimnazjum oraz  Wigilia Szkolna, w czasie której dzieci i młodzież zaprezentowali jasełka.

 Wigilia szkolna 2017

 

https://drive.google.com/file/d/1NTRXXrdMW6Oy7HT6rORasKEx9ndHDGZ-/view?usp=sharing

 

https://drive.google.com/open?id=1F8FScDLJiQTGIXkNHQxAYsn7qmTD8EQP

 

W środę 20 grudnia 2017 r. w Zespole Szkół w Brzeźnie Szlacheckim odbyła się choinka przedszkola i klasy 0.

Choinka przedszkolaków

W poniedziałek 11 grudnia w Auli przy LO w Bytowie odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Czytelniczego i Plastycznego „Czy znasz twórczość Barbary Kosmowskiej”.

„Czy znasz twórczość Barbary Kosmowskiej”.

We wtorek 12 grudnia uczniowie z ZS w Brzeźnie Szlacheckim uczestniczyli w Powiatowym Konkursie Recytatorskim z Twórczości Hieronima Derdowskiego w Piaszczynie.

Konkurs Recytatorski w Piaszczynie

W niedzielę 10 grudnia 2017 r. nasza szkoła wzięła udział w kiermaszu świątecznym w Lipnicy. Rada Rodziców wspólnie z nauczycielami i uczniami przygotowała różnorodne ozdoby świąteczne. Młodzież pod kierunkiem p. Ewy Świątek Brzezińskiej zaśpiewała piękne kolędy w języku kaszubskim.

 Kiermasz świąteczny 2017 

https://drive.google.com/file/d/1VyBVNTmCkKG5o6ja-JcEFEQWQYOvnfQf/view?usp=sharing

 

6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Mikołajki pod hasłem "Matematyka z Mikołajem". Uczniowie uczestniczyli w nietypowych zajęciach z matematyki. Brali udział w grach i zabawach matematycznych.

Matematyka z Mikołajem 2017

6 grudnia w Zespole Szkół w Brzeźnie Szlacheckim odbyły się Mikołajki zorganizowane przez Sołtysa i Radę Sołecką Brzeźna Szlacheckiego.

Mikołajki w Brzeźnie Szlacheckim

 

Zakończył się konkurs na najdłuższy choinkowy łańcuch.

Konkurs na najdłuższy łańcuch

30 listopada na lekcjach języka polskiego w klasie V odbył się turniej mitologiczny.

Turniej mitologiczny 

 Uczniowie ZS w Brzeźnie Szlacheckim uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego uczestniczyli w wycieczce do Swołowa.

 Wycieczka do Swołowa

W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania

Dzień Głośnego Czytania

30 listopada  w naszej szkole obchodzony był Dzień Pluszowego Misia.

Dzień Pluszowego Misia

29 listopada w Zespole Szkół w Brzeźnie Szlacheckim odbyły się Andrzejki.

Andrzejki 2017

23 listopada w Bibliotece Miejskiej w Bytowie odbyły się eliminacje na szczeblu powiatowym konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Michalina Owśnicka z kl. III, Milena Świątek-Brzezińska z kl. V i Julia Mischke z kl. III G.  Michalina zajęła I miejsce w kategorii uczniów z k. I-III, Milena zajęła I miejsce w kategorii uczniów z kl. IV-VII, a Julia zajęła III miejsce wśród gimnazjalistów. Tym samym wszystkie zakwalifikowały się do finału konkursu, który odbędzie się 13 grudnia w Wejherowie. Trzymamy kciuki!

Więcej o konkursie i zdjęcia tutaj: http://www.kaszubi.pl/o/bytow/komunikat?id=2820

 

 

Dnia 22 listopada przeżywaliśmy w naszej szkole Dzień Ciszy

Dzień Ciszy

 

Dnia 21 listopada odbył się etap szkolny Konkursu Czytelniczego „Czy znasz twórczość Barbary Kosmowskiej?” 

konkurs czytelniczy

13 listopada 2017 r. o godz. 9.00 odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski „Kocham Cię, Polsko”, w którym wzięli udział uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum.

 „Kocham Cię, Polsko”

Uczniowie klasy I SP na zbiórkach Klubu Wiewiórka stosują profilaktykę mycia zębów. Wszyscy bawią się i uczą. Prowadzą własną gazetkę szkolną.

Klub Wiewiórka

W piątek 10 listopada w Zespole Szkół w Brzeźnie Szlacheckim obchodziliśmy 99 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W sobotę 11 listopada nasi uczniowie wraz z opiekunami brali udział w obchodach w Zapceniu.

Święto Niepodległości 2017

 

W piątek 10 listopada odbył się Wojewódzki Konkurs Recytatorski „To wszystko Polska” organizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 w Miastku. 

 To wszystko Polska

 

W czwartek 9 listopada zakończył się klasowy konkurs związany z „Akademią Pana Kleksa” J. Brzechwy. 

 Akademia Pana Kleksa

 

W sobotę 4 listopada w Bojanie odbyło się XVI Kaszubskie  Dyktando. Do pierwszego etapu konkursu w ośmiu kategoriach przystąpiły 243 osoby – dzieci młodzież i dorośli z różnych stron Kaszub. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice: Michalina Owśnicka z kl. III (kl. I-III), Agata Owśnicka z kl. IV  i Milena Świątek-Brzezińska z kl. V (kat. kl. IV-V) oraz Kinga Łącka z kl. VI (kl. VI-VII). Do finału zakwalifikowały się: Michalina i Milena. Po napisaniu dyktanda przez finalistów ogłoszono wyniki końcowe: Michalina Owśnicka otrzymała wyróżnienie w grupie uczniów kl. I-III, a Milena Świątek-Brzezińska w kategorii uczniów k. IV-V zajęła II miejsce. Warto też dodać, że nasza absolwentka Karolina Kossak Główczewska była najlepsza wśród osób dorosłych, zajmując I miejsce, otrzymała tytuł „WIÔLDŻI MÉSTER KASZËBSCZÉGÒ PISËNKÙ”. Gratulujemy wszystkim dziewczynom! Więcej informacji tutaj:

http://www.kaszubi.pl/aktualnosci/aktualnosc/id/1505 

https://gdansk.tvp.pl/34690229/xvi-edycja-kaszubskiego-dyktanda

 

Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych nasi uczniowie przygotowali  stroiki na groby.

 

 

26 października w Kramarzynach odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Barwy jesieni”, w którym wzięło udział 36 uczniów i uczennic ze szkół  podstawowych i gimnazjów z Kramarzyn, Borowego Młyna, Łubna, Kołczygłów, Tuchomia i Brzeźna Szlacheckiego. Naszą szkołę reprezentowały: Weronika Stoltmann z kl.IV, Zuzanna Olik z kl.VI, Jennifer Wendler z kl. VII, Dagmara Kiełpińska z kl. IIG i Julia Mischke z kl. III G.  Recytacja przygotowanych wierszy odbywała się w dwóch kategoriach: I -  kl. IV-Vi i   II - kl.VII, II-IIIG.  W kategorii  kl. VII, II-IIIG Jennifer zajęła II miejsce, a Julia – III. Gratulujemy!

http://kramarzyny.pl/barwy-jesieni-3/

 

Nasza szkoła włączyła się w akcję SZKOŁA SZKOLE organizowaną przez Pomorskiego Kuratora Oświaty. Akcja polega na pomocy materialnej wybranej placówce  z miejscowości poszkodowanej przez nawałnicę. 

Nasza szkoła postanowiła pomóc Szkole Podstawowej w Zalesiu.

(http://www.spzalesie.szkolna.net/)

         Szkoła Podstawowa w Zalesiu nie jest duża - uczęszcza do niej kilkudziesięciu uczniów. Leży w gminie Brusy, w tym roku obchodzi jubileusz swojego 100-lecia. Wiosną tego roku Szkoła Podstawowa w Zalesiu organizowała konkurs CZYTANIE REMUSA, w którym brały udział również uczennice z naszej szkoły. 

         W dniach 3 – 5 października Samorząd Uczniowski w czasie przerw prowadził zbiórkę pieniędzy na zakup potrzebnych rzeczy dla poszkodowanej placówki. W zbiórce wzięli też udział Dyrekcja, Pracownicy szkoły        i Rada Rodziców.

 

 

NASZA SZKOŁA WZIĘŁA UDZIAŁ

W KONKURSIE ORGANIZOWANYM PRZEZ EMPIK

(kategoria: mniej niż 100 uczniów)

„1000 POWODÓW BY CZYTAĆ”.

Przygotowaliśmy zdjęcie - okładkę „Akademii Pana Kleksa”

 

 

13 października w Zespole Szkół w Brzeźnie Szlacheckim obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej.

 Dzień Edukacji Narodowej 2017 r.

12 października dzieci z klas I, II i III wraz z wychowawczyniami zorganizowały w szkole Święto Lasu.

Święto Lasu

5 października uczniowie kl. VII, IIG i IIIG Zespołu Szkół w Brzeźnie Szlacheckim  pojechali do Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. J. Słowackiego w Koszalinie na spektakl „Balladyna” w reżyserii Krzysztofa Galosa.

 Balladyna

 

 

 W dniu 3 października 2017 r. odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Dzieci zostały przyjęte w poczet braci uczniowskiej Zespołu Szkół w Brzeźnie Śzlacheckim. Otrzymały też słodkie upominki od Rady Rodziców.

 Ślubowanie klasy I

W piątek 29 września nasza szkoła włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

 Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W dniu 26 września 2017 r. w ramach zajęć z języka kaszubskiego, uczniowie z klas: IV, VII oraz II i III gimnazjum pojechali na wycieczkę do Gdańska. Najważniejszym punktem było zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej.

W dniu 15 września 2017 r. uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata".

 Sprzątanie świata 2017

Dnia 12 września Zespół Szkół im. Jana III Sobieskiego w Brzeźnie Szlacheckim obchodził Święto Patrona Szkoły

Święto Patrona Szkoły  

Dnia 4.09.2017 r. o godz. 9.00. w Zespole Szkół w Brzeźnie Szlacheckim

odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.


Zestaw podręczników i zeszytów ćwiczeń na rok szkolny 2017/2018.

Podręczniki szkoła podstawowa

Podręczniki gimnazjum

 

Miniony tydzień był dla naszych uczniów świętem teatru. We wtorek 16 stycznia dzieci z oddziałów przedszkolnych pojechały do BCK Bytowa na przedstawienie „O psie, który zostały detektywem”, a w czwartek 18 stycznia na przedstawienia przygotowane przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa pojechali najpierw uczniowie kl. I-III, potem uczniowie kl. IV–VI. Spektakle z powodu remontu sali kinowej MGOK odbywały się w OSiR w Miastku. Uczniowie kl. IV-VI obejrzeli przedstawienie oparte na motywach powieści J.R.R. Tolkiena pod tytułem „Hobbit, czyli podróż w nieznane”. Uczniowie z naszej szkoły siedzieli najbliżej sceny, a niektórzy z nich nawet mieli okazję współtworzyć spektakl – zostali aktorami odtwarzającymi role krasnoludów biorących udział w wyprawie Hobbita.